mevsimlik-cicekler

Şebboy

Şebboylar için en uygun iklim Akdeniz iklimidir. Şebboy muhteşem kokar. Şebboyların bir çok türü vardır. Şebboylar çok yıllık otsu bitkilerdir. Süs bitkisi olarak kullanılan şebboylar bir yıllık bitkidir. Şebboyun çiçekleri uzun bir sap ucunda salkım şeklinde katmerli biçimdedir. Çok farklı renklerde çiçek açar. Şebboylar için en uygun yetişme ortamı bol güneşli ortamlardır. Bununla birlikte geceleri serin ve nemli ortamlarda yetişmesi en uygunudur. Şebboy için en uygun toprak organik madde bakımından zengin topraktır. Şebboy çiçeği tohumlama ile çoğalır. Şebboy tohumları ilkbahar mevsiminde ekilir. İki hafta sonra çimlenmeye, on hafta sonunda ise çiçeklenmeye başlar.

Karanfil

Karanfil eşsiz güzelliğiyle herkesin hayran olduğu bir çiçektir. Karanfil her türlü ortama uyum sağlayarak kolay şekilde yetişir. Karanfiller Nisan ve Ekim aylarında çiçeklenir. Her iklime ayak uydursa da ani sıcaklık değişimlerinden hiç hoşlanmaz. Karanfilin tomurcuklandığı dönemde bu değişimlerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Yetişmeleri için en uygun toprak geçirgen topraktır. Çiçekleri katmerli, bazen alacalı ve çok hoş kokulu çiçeklerdir.

Nilüfer

Nilüfer gösterişli çiçeğiyle herkesi kendine hayran bırakır. Su parklarının vazgeçilmez çiçeğidir. Nilüfer en iyi bol güneşli ortamlarda yetişir. Hafif gölgede de yetişebildiği halde çiçek açma konusunda yeterince gelişemez. Yetiştiği topraklar kumlu ve nemli olmalıdır. Bununla birlikte çamurlu ve kirli olabilir. Toprağın besin açısından çok zengin olmasına gerek yoktur. Nilüfer kirli ortamlarda yetişmesine rağmen yaprakları sürekli temizdir.

Mine

Mine çiçeği güzelliğiyle birlikte dayanıklılığıyla ön plana çıkmıştır. Bulunduğu ortamda yer örtücü güzel bir bitki olarak bilinir. Mine çiçeği fide olarak bahçeye dikilir. Fide olarak dikilen toprağın nem oranı önemlidir. Mine çiçeğinin yaşayabileceği en uygun toprak bol nemli topraktır. Bununla birlikte mineral bakımından zengin topraklarda yetişmesi gerekir. Fide olarak alacağınız mine bitkisinin üzerinde çiçek olmamasına özen gösteriniz.

Akşamsefası

Akşamsefasının anavatanı Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Akşamsefası gecesefası olarak da bilinir. Akşamsefası bitkisi çok hızlı büyür. Çiçeklerini yaz ortasında açmaya başlar. Sonbaharda oluşan ilk donlara kadar çiçeklerini dökmez. Çiçeklerini güneşli günlerde akşama doğru açar ve sabahın ilk saatlerinde çiçeği kapanır. Bulutlu günlerde açılan çiçekleri ise sabah açılır gün boyu açık kalır. Güneşli ve ılık iklimlerde yetişir. Akşamsefası hava kirliliğine ve karanlığa bir hayli dayanıklıdır. Toprak olarak en iyi toprak süzek olandır. Akşamsefası bitkisi tohumlamayla çoğalır.