Japon Bahçeleri

Japon bahçeleri Japon tarihinde yüzyıllardır adı geçmekte olan yapay güzelliklerdir. Çeşitli doğal güzellikleri biraz küçültülmüş haliyle yapay halde yeniden tasarlayarak oluşturulan bu özel bahçeler kuşkusuz insanın rahatlamasında, stres atmasında önemli rol oynamaktadır.

İlk zamanlarda bir deniz manzarasını yansıtan biçimde tasarlanan Japon bahçeleri, zamanla değişimlere uğramıştır. Günümüzde, Japon bahçeleri, deniz manzaralı basit tasarımını daha ihtişamlı olan güzelliklerin minyatür halleriyle harmanlanmış muhteşem tasarımlara bırakmıştır. Bu bağlamda görsel açıdan daha zengin olan bahçe tasarımları örnek alınmış ve uygulanmıştır.

Japon bahçeleri diğer bahçeler gibi taş, toprak, bitki kültürleriyle dolu olmaktan farklıdır. Japon bahçelerinde insan ve doğanın harman olmuş hali yansıtılmaktadır. Çoğu zaman tasarımcılarının duygularını katarak oluşturdukları bahçelerdir. Bu bağlamda insanın bu güzellikleri yaşarken öylesine gezip görmek yerine oluşumundaki duyguyu ve derin hazzı hissetmesi ve alabilmesi Japon bahçelerinin yapılış amacına uygun olduğunun kuvvetli bir gerçeğidir.

Japon bahçelerinin temel ilkelerinde insanı doğal ortamdaki taş, toprak, yeşil bitkiler vb. gibi unsurlarla buluşturarak, stresten bir nebze de olsa uzak kalmasını sağlamak vardır. Kuşkusuz ki böyle bir ortamda stres ve kaygılarımızdan kısa bir süre de olsa arınmak hepimiz için iyi bir etkinlik olacaktır.

Japon bahçelerinin içerdiği öğeler felsefesi açısından büyük önem taşımaktadır. Genel olarak içerdiği öğeler; taşlar, su(gerçek ya da sembolik), ada, adaya köprü, fener, çayevi veya çadır ve etrafını çeviren bir duvardır. Japon bahçeleri bu öğeleri bütünleştirerek insanın ruhunu dinlendirmeyi sağlamayı amaçlamaktadır. Doğal ve sadeliğin buluştuğu ve temeli yüzyıllar öncesine dayanan bu bahçeler dünyanın her bölgesinde insanların beğenisine sunulmuştur.

Firmamız sizlere en uygun Japon bahçesini tasarlamak için elinden gelenin en iyisi layıkıyla yapmaktadır. Japon bahçesi, kültürüne uygun şekilde tasarlanırsa,  ilkelerini ancak yerine getirebilir. Firmamız Japon bahçesi tasarımlarını amacına uygun şekilde size sunmaktadır.