Bahçemize Kış Aylarında Nasıl Bakmalıyız

Kış aylarında Havaların sogumasu ile bahçemizde bulunan bitkilerin, meyve veya sebzelerin don tehlikesi artmaktadır... Peki donmaya karşı bahçemizi nasıl koruruz ne yapmamız gerekiyor madde madde sıralayalım...

  1. Çimlerimizi  Aralık,Ocak ve Şubat aylarında boşca gübrelemek gerekir...
  2. Çimler ile ilgili olarak drenaj sistemi bozukluklarını onarmalısınız. Dondurucu soğuklarda çimenler buzlanır.
  3. İyi yanmış ahır gübresi, tercihen elenmiş olarak 1,5 cm kadar kalınlıkta çimenliğe serilir ve demir tırmıkla toprağa karıştırılmaya çalışılır. Bu sırada yosunlaşmış yerler varsa bunların da tırmıklanarak temizlenmesi mümkündür.
  4. Donlu geçen sürenin bazen ileride yararı da vardır. Bundan yararlanarak büyük ağaçların nakli kolaylaşır. Oldukça basit bir metoda dayanmakla beraber herkes her yerde uygulayabileceği için bilinmesi faydalı olur. Yeri değiştirilmek istenen yetişkin bir ağacın kök çevresi oldukça geniş bir çember şeklinde kazılır.
  5. Üçlü herek veya gergi telleriyle yeni yerine sağlamca tutunması sağlanmalıdır. Ayrıca dallar budanarak kısaltılmalıdır. Azalan köklere uyarak tacın da küçülmesi, fizyolojik dengeyi sağlaması bakımından şarttır.
  6. Gübre ve kompost yığınlarının aktarılması, kış aylarında yapılabilecek belli başlı işlerden birisidir. Fazla yağışlı olan yerlerde ibreli ağaç dalları kar yığınlarının ağırlığı altında eğilir, çatlar ve kırılır. Onları bu yükten itina ile kurtarmak lazımdır.

Kesilen hastalıklı ve haşere yumurtaları taşıyan daların mutlaka yakılması lazımdır. Toprak işlenmesi için Ocak ayında da zaman zaman uygun havalar olabilecektir. Bu günlerden yararlanarak çapalama ve fidan çukuru açma dibi işler yapılabilir. Böylece ilkbahar ekim ve dikim işleri için gerekli toprak hazırlığında bulunulur.