Bahçe bakımı nasıl olmalıdır

Bahçe; yaşayan canlılar topluluğudur. Ne kadar iyi bakılırsa o derece güzel görünür. Çok su verirseniz bitkileri, çiçekleri çimleri öldürürsünüz. Az su verirseniz kurutursunuz. İyi besinlerle besleyip gübrelemezseniz kaliteli bitki örtüsü elde edemezsiniz. Zamanında budamazsanız her şey birbirine karışır. Çimi zamanında biçmezseniz ölür. Zamanında ihtiyaç duyulan pestisitlerle ilaçlama yapmazsanız, hastalıklar size solgun, ölü bir bahçe bırakır, böcekler bitkilerinizi çiçeklerinizi yer kurutur. Bahçe bir çocuk gibi bakılmalıdır. Her şey zamanında yapılmalı. Hastalık gelmeden mevsiminde ilaçlama yaparsanız sağlıklı bitkiler yetiştirirsiniz. Tıpkı hastalıklara karşı çocuklara aşı zamanlarında aşılarını yaptırmak gibi. Zümrüt yeşili bir çim alan elde etmek için zamanında uygun gübreleri vermek zorundasınız.

Bahçe bakımı her şeyden önce belli bir takvim periyodun da yürütülen bir uğraştır. Birini atladığınızda diğerlerini yapsanız da istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Temel bakım faaliyetleri; sulama, budama, ilaçlama, gübreleme, çim biçme, bitkileri rüzgara karşı herekleme, toprak havalandırma, bitki köklerinin havalandırılması, sulama sisteminin bakımı, yabancı otlarla mücadele, evcil hayvanların verdiği hasarları giderme, toprakaltı zararlılarla mücadele, kısmen kuşlarla mücadele etmek şeklinde sayılabilir.

Bahçe bakımında kullanılacak bakım aletleri her bahçe de özel bir alanda bulundurulmalı, hastalıkların yayılmasını önlemek için farklı bahçelerde kullanılmamalıdır. Bakımda kullanılan, budama makasları, çapalar, kürekler, tırmıklar, çim biçme makinaları, budama makinaları, motorlu tırpanlar, ot sökücüler, ilaçlama makinaları, pülverizatörler, vs. her kullanımdan sonra temizlemeli temiz bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Bakım faaliyetleri mevsimlere göre değişiklikler gösterir. Her türlü budama işlemi için en uygun zaman kasım ve şubat aylarıdır. Yoğun gübreleme zamanı ilkbahar aylarıdır. Mantari hastalıklara karşı en uygun ilaçlama zamanı genellikle ilkbahar aylarıdır. Bahçelerde sulama mevsimi nisan ayında başlar ekim ayına kadar devam eder. Yine çim biçmenin yoğun olarak yapıldığı aylar mart-ekim ayları arasıdır. Yabancı ot ayıklama ve çapalama işi genelde ilk bahar ve yaz aylarının faaliyetleridir.

Güzel bir bahçenin keyfini sürmenin yolu iyi bir bakımdan geçer. Kötü bahçe yoktur, bakımı yapılmayan bahçeler vardır.